Sistemimiz

"Çalıştığın ve azmettiğin kadar ilerle, durmayı istediğin yeri, gitmeyi istediğin yeri kendin planla.. Hangi seviyede olduğunu herkes görsün... Her şey şeffaf olsun..."

12 Ekim 2014 günü açılışını yapan ZeybekUs Akademi, Türkiye'de ilk defa uygulanan bir kur sistemi ile zeybek halkalarını döndürmeye başlamıştır. Yepyeni bir yaklaşım ve yöntemle sürdürülecek olan yapılanmamızda şeffaflık, katılımcı merkezli eğitim esas alınmaktadır.

Sürekli güncellenen sistemimiz içinde her kura özel seçilmiş bir zorunlu repertuvar anlayışı var.

Fikir & Araştırma Yazıları

ZeybekUs Akademi; atölyelere katılanların yalnızca dans yeteneklerinin gelişmesini değil, aynı zamanda “Zeybek-Us yaklaşımı ile” zeybek kültürüne ait bilgiler edinmesinin ve yeni bilgiler üretmeye teşvik edilmesinin yanı sıra, insanlarla sosyal ilişkilerini ve kişisel gelişimlerini destekleyen bir tutum sergilemektedir.

Sahne Tecrübeleri

4. Kura katılım sağlayan katılımcılarımızın, bu kuru tamamlamaları için en az 2 zeybek dansını, geleneksel kıyafetler içinde sergilemelerini bekliyoruz. Bu sayede hem geleneksel kıyafetlerimizi tanımaları hem de giymeleri için imkan yaratmış oluyoruz. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz gösterilerimizin hepsinde bulunan amatör ruhumuzdan dolayı, bunlara "sahne tecrübeleri" adını verdik. Sahne tecrübelerimizi de ilk başladığımız zamandan beridir numaralandırıyoruz.

Her ne kadar biz bu sahneleri amatör bir ruhla gerçekleştirsek de, katılımcılarımız arasında yer alan profesyonel dansçılarımızın da eklenmesi ile olağanüstü seyir düzeyine sahip "sahnelemeleri" sıklıkla izler olduk. Sahne tecrübelerimiz, alışılmışın aksine, öyle, yılda sadece bir ya da iki kez değil. Canımız ne zaman ışık altında zeybek dönmek isterse, 4. kuru bitirmek üzere olan bir katılımcımız var ise o zaman. Bazen yaz, bazen kış, elbette bizim için her sahne tecrübemiz ayrı bir bahar...

Etkinlikler

ZeybekUs Akademi, zeybek danslarını uygulayarak öğrenirken, aynı zamanda zeybeklik kültürüne dair pek çok aktivitenin koordineli bir şekilde yürütüldüğü bir ortama sahip.

Zeybek geceleri, üstad atölyeleri, geziler, film geceleri, masal geceleri...

Her birimizin iyi insanlar olduğundan eminiz, ama bir araya geldiğimizde, sanıyoruz ki en iyiler biziz. Aramıza katılacak yeni iyilerimizi, güzel kalpli bireylerimizi bekliyoruz...