Çakıcı (Çakırcalı Mehmet) Efe Hıristiyan Olup Yorgo İsmini Aldı Mı?

(22.09.2014)

Tasos Athanasiades’in 1948 yılında yayımlanan “Niobe’nin Çocukları” adlı romanının birinci cildinde Çakıcı (Çakırcalı Mehmet) Efe’nin Hristiyan olduğu iddia edilmektedir. Efe’nin öldürdüğü biri hakkında yaşadığı vicdan azabı üzerine Sarris ile Çakıcı Efe’nin arasında geçen diyalogda yazar Çakıcı’nın şu cümleleri söylediğini yazmaktadır;

…“Bizim dinimiz af etmiyor, sizin dininiz eder, dedi. Sarri, Hristiyan olmak istiyorum.”

…”Sizin peygamberiniz İsa, bizim peygamberimiz Muhammed’den daha yumuşak kalpli. Çünkü sizinki çile çekti; ama onu çarmıha gerenleri bile affetti.”

…”Neden senin dinini seçtiğimi soracağını sandım, Çorbacı. Onu seçtim çünkü küçük bir kilise var. Seni çağırdım çünkü sen Salihli’de ilksin. Senin kilisende vaftiz olacağım, sen de benim vaftiz babam olacaksın. Bana kilisenin azizinin ismini, “Yorgo” ismini vereceksin. Büyük azizdi, benim gibi savaşçı.”

Yazara göre Çakırcalı bunun gizli kalmasını istiyordu;

“…eğer sırrımı başkalarına söylediğini duyarsam, kuleni de yıkarım, seni de harcarım… Bizim çeteden hiç kimse Hristiyan olduğumu bilmemeli – yoksa hepsi bırakır gider.”

Yazar bu diyaloğun devamında Çakırcalı Mehmet Efe’nin vaftiz törenini detaylarıyla anlatmaktadır. Bu konuya Ege Defterleri- Çakıcı Efe adlı kitapta değinen Papatya Papadopoulos ve Şükrü Tül yazarın Çakıcı’nın Hristiyan olması hakkında yazdıklarının doğru olmadığını, sadece bir hayal gücü olduğunu iddia etmektedir.

ZeybekUs Magazin

(06.02.2015)

Biliyorsunuz, oyuncuların filmlerdeki dans performansları her zaman çok konuşulur. Türkiye sinemasında ve dizi sektöründe ise ünlü oyuncuların genellikle zeybek oynadığına tanık oluyoruz.

Bugünlerde bu isimlere bir yenisi eklendi; Burak Özçivit. Genç aktör yakışıklılığı ile genç kızların son gözdelerinden. Biz de bu vesileyle Türkiye sinema ve televizyonlarında çok konuşulmuş ve akıllarda yer etmiş üç zeybek performansını karşılaştıralım dedik.

Sorumuz şu; dünyada zeybek oynayan sadece bu üç kişi kalmış olsaydı siz hangisini tercih ederdiniz?

Kadir İnanır (Dila Hanım 1977)
Kenan İmirzalıoğlu (Deli Yürek 1998-2002)
Burak Özçivit (Beyaz Show 2015)